V rámci Evropské unie bylo 6.12.2022 dosaženo dohody o novém nařízení, které má zabránit firmám uvádět na trh EU komodity, které jsou spojeny s odlesňováním. Opatření se týká 7 komodit nařízení EU: sóji, hovězího masa, palmového oleje, dřevo, kakaa, kávy a kaučuku. Seznam v příloze nařízení rovněž zahrnuje některé odvozené produkty, jako je kůže, čokoláda a nábytek.
Palmový olej bývá v mediích často prezentován jako hlavní příčina odlesňování. Ve skutečnosti tomu tak není. Palmový olej je příčinou úbytku původní vegetace pouze v jednotkách procent.
Díky dobrovolným dohodám výrobců, zpracovatelů a uživatelů palmového oleje pochází většina palmového oleje v EU z udržitelných zdrojů. Podle poslední zprávy EPOA a IDH z roku 2021 vzrostl podíl udržitelného palmového oleje v EU z 86 % na 90 %.
Návrh nového nařízení byl 12.12.2022 předmětem diskuse s Tomášem Ouhelem a Jiřím Brátem v relaci Bruselské chlebíčky na stanici Český rozhlas Plus. Více informací v podcastu a uvozujícím článku.
O palmovém tuku se v posledních letech vedou dlouhé diskuze – mezi odborníky i laickou veřejností. Proč budí takové emoce? Co je palmový olej zač? Proč má v potravinářství důležité místo? Jaké má vlastnosti? Proč se využívá spíše pro výrobu potravin? Jak se palmový olej zpracovává? Jaké oleje se hodí na smažení? Jaké jsou rozdíly mezi surovým a rafinovaným palmovým olejem? Jaká je vize spotřeby palmového olej do budoucnosti? Lze používat lokálně vypěstované oleje místo palmového? Jak číst etikety potravin?
To jsou otázky, které kladla moderátorka oblíbeného pořadu Českého rozhlasu Káva o čtvrté Tereza Stýblová a posluchači volající do studia doc. Brátovi, který se dlouhodobě věnuje problematice tuků. Celou diskuzi je možno si poslechnout zde. Brožura „Je palmový olej hrozbou?“, která sloužila jako inspirace pro tento rozhovor, je k dispozici ke stažení zde.
Na mailové adrese info@udrzitelnypalmovyolej.cz je možno klást dotazy, na které se ve vysílání už nedostalo. Na této adrese je rovněž možno se přihlásit k odběru různých zajímavostí týkajících se problematiky palmového oleje.
Jaké jsou výhody palmového oleje a proč se používá? Účinky konzumace palmového oleje na zdraví jsou srovnatelné s živočišnými tuky. Udržitelné pěstování palmy olejné řeší případné ekologické dopady, zapovídá vypalovat pralesy a vysoušet rašeliniště. Poslechněte si reportáž vědeckého redaktora Českého rozhlasu Daniela Mrázka zde. Důvod obnovy palmové plantáže po 30 letech není, že by se vyčerpala půda. Palma dorůstá do výšky, kdy je obtížné plody již dále sklízet. Výnosy se s časem rovněž snižují. Palmovou plantáž lze založit na stejném místě jako byla ta původní, což se v praxi běžně děje. Není třeba se obávat, že by ji nahradilo křoví. Každý zemědělec musí dodávat do půdy průběžně živiny, které rostliny spotřebují. To platí všude na světě a netýká se to jen palmy olejné v místech jejího pěstování.
Zajímá Vás problematika palmového oleje? Jak se liší přístup západní Evropy k palmovému oleji od toho, co se komunikuje u nás? Palmový olej není jediný produkt, kvůli kterému mizí původní vegetace, i když to tak často z pohledu medií vypadá. Jaký je vliv palmového oleje na zdraví v porovnání s jinými tuky? Podle čeho lze hodnotit kvalitu tuků? Je nízká cena hlavním důvodem používání palmového oleje v potravinách? Jaká je spotřeba palmového oleje? Jak jsou na tom jiné oleje (řepkový, slunečnicový a olivový)? Poslechněte si rozhovor doc. Jiřího Bráta, odborníka na tuky pro TV Blesk.
V sobotu 27.6.2020 se konal v restauraci U Lisců v Kmetiněvsi křest brožury „Je palmový olej hrozbou?“ spojený s autogramiádou. Brožura podává vyvážený pohled na palmový olej z pohledu zdraví a životního prostředí. Je k dispozici ke stažení: https://www.udrzitelnypalmovyolej.cz/wp-content/uploads/2020/06/382-je-palmovy-olej-hrozbou.pdf. Palmový olej získávaný udržitelným způsobem je řešením, jak se vyhnout negativním dopadům pěstování palmy olejné.
Nejnovější komentáře